Tasarimforum.net

Çin’den Türk İHA’ları ile ilgili flaş öneri

Çin’de yayımlanan bir makalede; Çin ordusunun drone geliştirdiği ancak yeterli düzeye gelemediği belirtilerek Türk İHA’ları örnek gösterildi. Makalede; Çin’in bu stratejiye göre hareket etmesi tavsiye edildi. Yazıda, “Dağlık Karabağ ihtilafında gördüğümüz insansız hava araçlarıyla karşılaştırıldığında karşımıza çıkan İHA tehdidi teknolojik açıdan daha gelişmiş, tespit etmesi ve savunması daha zor” denildi.

Paylaşarak Destek Ver
Çin’den Türk İHA’ları ile ilgili flaş öneri

Türk İHA’ları Libya, Suriye ve Dağlık Karabağ’daki başarısının ardından birçok uluslararası gazete, dergi ve televizyon kanalı tarafından övüldü. Çinli gazete South China Morning Post’ta da “Dağlık Karabağ savaşındaki drone saldırıları Çin ordusu için bir uyarı olmalı” başlıklı bir yazı yer aldı.

Yazıda; Ermenistan’ın Azerbaycan silahları ile pusuya düşürüldüğü ve Çin’in ordusunda geleceğe dair hazırlık yapılması gerektiği belirtildi. Çin ordusunun drone geliştirdiği ancak yeterli düzeye gelemediği vurgulanan yazıda, Türk İHA’ları örnek gösterildi. Makalede; İHA’ların savaş alanlarındaki etkisine vurgu yapılarak Çin’in bu stratejiye göre hareket etmesi tavsiye ediliyor.

“Bayraktar İHA’ları önemli rol oynadı”

Makaleden öne çıkan satır başları şu şekilde:

“Tankerler, radarlar ve zırhlı araçlar dahil olmak üzere konvansiyonel kara kuvvetlerindeki varlıklarına rağmen Ermeni ordusu, Azerbaycan’dan gönderilen İHA’lar için kolay bir avdı. Özellikle siperlerde ve hareketli araçlarda hedeflere hassas saldırılar düzenleyen Bayraktar TB2 insansız hava araçları önemli rol oynadı.

Azerbaycan’ın havada süzülen insansız hava araçlarının çektiği videolar, Ermeni askerlerinin tespit edildiği yerde hedef alındığını gösteriyordu. İHA’lar aynı zamanda keşif operasyonlarında da kullanıldı, Ermenistan’ın mağlubiyetine yardımcı oldu.

“İHA tehdidi teknolojik açıdan daha gelişmiş”

Ordumuzun çeşitli tiplerde çok sayıda insansız hava aracı var ancak yine de gelişmiş insansız hava araçları tehdidiyle karşı karşıya. Dağlık Karabağ ihtilafında gördüğümüz insansız hava araçlarıyla karşılaştırıldığında karşımıza çıkan İHA tehdidi teknolojik açıdan daha gelişmiş, tespit etmesi ve savunması daha zor.” (Yeni Şafak)

Facebook Comments
Paylaşarak Destek Ver
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ